Vyjádření asociace restauratérů Apron ke zvažované povinnosti kontrol negativních Covid testů: ze strany restauratérů je to neproveditelný nesmysl, odpovědnost musí zůstat na hostech

Praha, 6. 7. 2021 – Asociace restauratérů Apron nesouhlasí se záměrem ministra zdravotnictví Vojtěcha znovu se pokusit zavést povinnost restauratérů požadovat negativní test na onemocnění Covid od hostů restaurací. Asociace opět opakuje svůj argument, tedy že pro kontrolu jakýchkoliv dokumentů nemá ze zákona nárok.

Odpovědnost za bezinfekčnost by podle názorů členů asociace měla ležet na hostech provozoven, tak, jak bylo ujednáno s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou.

Zároveň připomíná dubnový rozsudek Nejvyššího správního soudu, který odmítl, že by se pandemický zákon vtahoval na provozovny služeb, tedy i restaurací. Nelze proto tímto zákonem jakkoliv omezovat přítomnost veřejnosti v provozovnách. 

Asociace také připomíná, že vláda a státní orgány rezignovaly na opatření, která se v jiných zemích ukazují jako účinná, jako je trasování, případně registrace hostů přes aplikaci.     

Kateřina Holnová, ředitelka asociace Apron k plánu ministra Vojtěcha říká: “pro restaurace, kde se nikdo neprokazuje u vstupu ani východu, ani při objednávání, servírování, ani při placení, je to neproveditelný nesmysl.”